EĞİTİM HAYATI

1970, İzmir doğumlu olan Dr. Mustafa Yaşar’ı kronolojik bir bakış açısıyla tanıtmak, onun mesleki duruşuna ve hayatına haksızlık olacaktır. Mustafa Yaşar, verilen ile yetinmeyen, sorgulayan, sürekli araştıran, inançları doğrultusunda ilerlerken asla yılmayan, her zaman inandığı doğruyu bulmaya odaklı bir bilim insanıdır.

Tıp mesleğine olan ilgisi nedeniyle üniversite sınavında 17 tercihini de tıp fakültelerinden yana kullanan Mustafa Yaşar, daha sonra mezun olduğu Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne adım attığı andan itibaren, Hipokrat’ın “Önce zarar verme (Primum non nocere)” cümlesini hekimliğin ana dersi kabul etmiştir.

Gerçek iyileşme”nin peşinde...

Çok isteyerek seçtiği tıp eğitimini sürdürürken ilk hayal kırıklığını da yaşar. Aldığı eğitim, var olan sorunun ne olduğuna bakmaksızın bir an önce baskılamaya odaklı bir bakış açısı önermektedir. Genç hekim adayının beyni ise “gerçek bir iyileşme” için neler yapılması gerektiğine dair soru işaretleriyle doludur. Ancak sorularına tatmin edici yanıtlar alamaz.

Mustafa Yaşar, hastalıkları iyileştirmenin farklı yolları olup olmadığıyla ilgili araştırmalara yönelir. Kaldırıldığı için dersini alamadığı fizyopatoloji üzerine yoğunlaşır. Daha sonra çalışmaları, alternatif tedavilere doğru kaymaya başlar. Bitki tedavisiyle ilgili derin araştırmalar yapar ve çok değerli bilgilere ulaşır.

Fakülteden mezun olduğunda, “İnsan bir bütündür, branşlar çerçevesinde parçalara ayırarak tedavi etmek onun bu bütünlüğüne aykırıdır” ilkesini benimsediği için uzmanlık sınavına girmez. Çorum’un Seylin kasabasındaki sağlık ocağına atanır. Artık genç bir hekimdir. Bitkilerle tedavi konusundaki çalışmalarına hız verir.

Bir süre sonra arkadaşları ile açtığı poliklinikte, klasik tıbbi yöntemlerin yanı sıra bazı hastalarına bitkisel tedaviler de uygular ve çok olumlu sonuçlar elde eder. Bu durum, Dr. Mustafa Yaşar’ı daha çok şey öğrenme arzusu ile Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde yüksek lisans yapmaya yöneltir. Aynı üniversitede eczacılığın bitkiyle ilgili, tedaviden kimyaya her türlü ayrıntıyı kapsayan farmakognozi, dalında çeşitli seminerlere ve eğitimlere katılır.

Kendi isteğiyle İzmir’e tayin olan ve acil hekimi olarak görev yapmaya başlayan Dr. Yaşar, Konak’ta ilk muayenehanesini açar. İlk net bitki karışımı formülünü bu dönemde oluşturur.

Bilgi için sınır tanımamak...

İnsanın yapısına ve yaradılışına en uygun, en insancıl tedavi tarzının doğal ve beden işleyişine uygun tedaviler olduğu gerçeğinden hareketle, bitkisel tedavinin yanı sıra farklı türde tedavi yöntemlerini de araştırır. O yıllarda Türkiye’de bu konuda çok az çalışma olması nedeniyle, bilgisini artırmak amacıyla yurt dışına yönelir. ABD, Rusya, Çin, Kanada, Kore, Hindistan, İngiltere, Azerbeycan, Almanya dahil birçok ülkede doğal tedavilerin neredeyse tamamını inceler. Akademik eğitim verecek düzeyde  olmasına rağmen “Akupunktur, Kinesiyoloji, Auriculotherapy, Bioenerji, Reiki, Çakra Terapi, Osteopati, Craniosacral Therapy, Laser Therapy, Magneto Therapy, Iridology ve Reflexoloji” başta olmak üzere, doğal tıbbın hemen her alanında üst düzeyde eğitimler alır. Bu çalışmalar sırasında bitkisel karışımlar hazırlamaya devam eder.

Dünyanın dört bir yanında katıldığı seminerler ve kurslarla deneyimlerini sentezleyerek vizyonunu sürekli genişleten Dr. Yaşar, öğrendiği tedavi yöntemlerinden edindiği bilgileri hiçbir zaman hastalarına doğrudan uygulamaz.

Modern tıbbın olanakları ile uzmanlaştığı tüm doğal tedavi yöntemlerinin en mükemmel yanlarını aktif olarak birlikte kullanan Dr. Yaşar, 20 yılı aşan birikimiyle yepyeni bir tedavi sistemi geliştirir ve RTM (Remember and Regeneration Therapy Method / Hatırlama ve Onarma Tedavisi Yöntemi) adını verir. Hasta bedenini bir makine, bir organ yığını olarak görmeyen bu bütüncül tedavi sistemi, bugün yurt içinde ve yurt dışında pek çok kişinin umududur.

Ekolojik doğal ürünler üreten Naturin firmasının ve halen doğal terapi yöntemleri üzerine çalışmalarını sürdürdüğü Naturline Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin de kurucusu olan Dr. Mustafa Yaşar'ın, "Bedenin Sağlık Hafızası" adlı kitabı da bulunmaktadır.

SON YAZILAR
Yüzme Havuzlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
10
Ağustos
Destekçilerimiz
16
Şubat
Bilgiden DNA’ya
13
Şubat
Bilgi Her Şeydir


SOSYAL MEDYA