Vücut Yaşlanmasını Yavaşlatmanın Yolu: Detoks
Makale
13.06.2014
0 Yorum

Yılda iki kez iç bedeninizi temizleyin

Banyo, duş alma, diş fırçalama, el, yüz yıkama gibi dış beden temizliği için gösterilen sürekli çabaların yanında iç beden temizliğinin ihmal edildiği bir gerçek. GDO’lu gıdalar, stres, hava kirliliği, zirai ilaç atıkları, makyaj ve temizlik ürünleri, kimyasal katkılı besinler, aşırı elektronik cihaz kullanımı gibi etkenlerle vücudumuza fazladan yüklediğimiz toksinler oksidatif strese yol açar. Tüm bu unsurlar alzheimer, parkinson, demans, kanser gibi birçok kronik hastalığa zemin hazırlar. Normalde vücutta biriken toksinler, diğer adıyla serbest radikaller, vücudun kendi antioksidan savunma sistemi sayesinde bir dengede tutulur. Özellikle şehir yaşamında fazladan yüklenilen toksinlerin vücuttan temizlenmesi için yılda en az iki kez detoks (zehirsizleştirme) uygulaması yapılmalıdır.

Deve dikeni tohumu karaciğeri temizler

Vücudun toksinlerle savaşan antioksidan mekanizmasını güçlendirme büyük önem taşır. Doktor gözetiminde uygulanacak bitkisel kürler, diyetler ve spor bu açıdan son derece yararlıdır.

Detoks tedavisi alma imkanı olmayanlar için, öncelikli olarak deve dikeni tohumu öneriyorum. Bu tohumunun özellikle karaciğer üzerinde detoksu sağlayan enzimsel faaliyetleri organize ettiği, bu yolla detoks faaliyetini güçlendirdiği son yapılan klinik çalışmalarla ortaya kondu. Deve dikeni tohumunu öğütüp, günde bir çay kaşığı ölçeğinde bir ay boyunca tüketebilir, bunu yılda iki kez tekrarlayabilirsiniz. Diğer bitkilerin kullanımı ancak doktor gözetiminde mümkün olabilir. Çünkü bitkiler de bir ilaçtır ve bilinçli kullanılması gerekir. Ancak deve dikeni tohumunun uzun süreli kullanımında bile herhangi bir toksik etkisi görülmemiştir. Halk arasında "Meryem Ana Tohumu" diye de bilinir.

Detoks uygulamasında her gün yürüyüş yapılması ve iki litre su içilmesi çok önemlidir. Aşırı elektronik cihaz kullanımından kaçınılması, yılda iki kez 15’er günlüğüne elektriksel kirliliğin en az düzeyde olduğu köy ortamına gidilip arınılması gerekir. Tüm bu önlemlerin alınması ve yılda iki kez detoks programlarının uygulanması durumunda vücudun yaşlanmasının da yavaşlatılabileceğini vurgulayalım. 60 yaşındayken 40 yaşındaki bir bedene sahip olabilmek mümkündür.

Brokoli, yaban mersini, adaçayı, civan perçemi, ısırgan yaprağı, soğan, sarımsak, elma, zencefil, maydanoz ve enginarın detoksa iyi gelen bitkiler olduğunu da unutmayalım.

Yorum Yap

GÖNDER
SON YAZILAR
Yüzme Havuzlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
10
Ağustos
Destekçilerimiz
16
Şubat
Bilgiden DNA’ya
13
Şubat
Bilgi Her Şeydir


SOSYAL MEDYA