Yüzme Havuzlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Makale
10.08.2015
0 Yorum

Yazın güneşli ve nemli olduğu bugünlerde, deniz ve havuz birçoğumuz için vazgeçilmez oluyor. Denizler kadar olmasa da özellikle havuzlarda yaşanan insan yoğunluğu birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Temizliğinden emin olunmayan kirli sularda yüzülmesi halinde viral, bakteriyel, paraziter ve mantar hastalıklarına yakalanmak neredeyse kaçınılmaz son. Özellikle çocuklarımız en büyük riskli kesimi oluşturuyor. Temiz olmayan, periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemleri ihmal edilen, iyi çalışan filtreleme sistemi bulunmayan havuzlar başta cilt olmak üzere göz, kulak, idrar yolu, mide ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açabilir.

Havuz temizliğinde kullanılan kalitesiz kimyasallar egzema ve havuz folliküliti denen kaşıntılı bakteriyel kıl kökü iltihabına sebep olabilir. Bunları önlemenin tek yolu kaliteli bir havuz temizliği ve klorlama işleminin tam yapılmasıdır.

Bizler de üzerimize düşen görev olarak kendimizin, çocuklarımızın ve başkalarının sağlığı için havuza girmeden önce mutlaka duş almalı, ayaklarımızı havuz kenarlarında bulunan antiseptikli sularda dezenfekte etmeliyiz. Bone mutlaka kullanmalı ve havuz suyunu yutmamaya özen göstermeliyiz.

Havuza atlarken burnumuzu mutlaka parmaklarımızla kapalı tutmalı, su altı gözlüğü ve maskeler kullanmalıyız. Havuzdan sonra ıslak mayo ile uzun süre kalmak genital bölge enfeksiyonları oluşumunu artırır. Havuzdan çıkar çıkmaz mümkünse hemen tatlı suyla yumuşak sabun ve şampuan kullanılarak duş almalı, cildimizin kuruluk durumuna göre nemlendiriciler kullanmalıyız.

Bol güneşli, sağlıklı nice yazlara…

 

Dr. Mustafa Yaşar

Yorum Yap

GÖNDER
SON YAZILAR
Yüzme Havuzlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
10
Ağustos
Destekçilerimiz
16
Şubat
Bilgiden DNA’ya
13
Şubat
Bilgi Her Şeydir


SOSYAL MEDYA